



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.35 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 17 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 155 ns |
| High Level Output Current | -2.6 mA |
| Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Logic Family | HC |
| Logic Level - Low | 0.9 V to 1.65 V |
| Logic Level - High | 2.2 V to 3.85 V |
Stock: 290
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08611
Ext.Price$0.08611
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08611 | $0.08611 |
| 10 | $0.07601 | $0.76010 |
| 50 | $0.06710 | $3.35500 |
| 100 | $0.05851 | $5.85100 |
| 500 | $0.05102 | $25.51000 |
| 1000 | $0.04832 | $48.32000 |
| 3000 | $0.04577 | $137.31000 |
| 5000 | $0.04283 | $214.15000 |
